Dlaczego czasem regeneracja wałków jest konieczna?

Wały, wałki oraz walce są bardzo częstym elementem konstrukcji maszyn różnego przeznaczenia w wielu dziedzinach. Znajdziemy je w wielu zakładach produkcyjnych o różnym profilu- w przemyśle wytwórstwa tworzyw sztucznych, w przemyśle papierniczym, w przemyśle spożywczym oraz górniczym, a także w wielu innych miejscach.

Można długo wymieniać, zazwyczaj jednak żadna firma nie chce wymieniać sfatygowanych elementów na nowe, jeśli tylko możliwa jest szybka i prosta regeneracja wałów. Dzięki temu, że taka regeneracja lub naprawa zostanie przeprowadzona na czas, można w znaczący sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. A awaria zazwyczaj wiąże się z przestojem w pracy, a co za tym idzie- generuje dla firmy spore straty. Lepiej przeprowadzać więc regularną diagnostykę i zaplanować czas potrzebny na regenerację podstawowych części maszyn.

 

W jaki sposób dbać o te elementy maszyn?

 

Z pewnością poprzez odpowiednią, bieżącą kontrolę ich stanu technicznego oraz wykonywanie na czas wszelkich niezbędnych napraw. W przypadku walców czy też wałków, tymi elementami, które najszybciej ulegają zużyciu podczas regularnej eksploatacji maszyny, są ich powłoki. To najbardziej zewnętrzne części, które najbardziej są narażone na zużycie. Nawet jeśli wyjściowo były pokrywane mieszanką wysokiej jakości- w końcu i tak może być potrzebna ich ponowna regeneracja poprzez naniesienie nowej warstwy mieszanki. Co ważne, dzięki temu, że mieszanka będzie posiadała odpowiednie parametry techniczne, może znacznie lepiej sprawdzać się w codziennej praktyce produkcyjnej. Dlatego niejednokrotnie można naprawdę wiele zyskać poprzez zaproszenie do siebie fachowca z firmy, która produkuje wyroby gumowe w przemyśle czy tuleje https://www.hannecard.pl/pl/, aby poznał specyfikę zakładu, potrzeby produkcyjne, a tym samym zaproponował mieszankę, która będzie najbardziej wydajna.

 

Mieszanki o specjalnych właściwościach

 

To takie mieszanki, które mogą mieć wyjątkowo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na duże obciążenia. Mogą to być również produkty dedykowane do kontaktu z żywnością. W końcu, mogą to być substancje antystatyczne, o określonej chropowatości lub też takie, które doskonale będą radziły sobie z kwasami. Jeśli chodzi o materiał z jakiego taka mieszanka ma powstać, mogą to być mieszanki gumowe, kompozytowe, a nawet w specjalny sposób natryskiwane powłoki metaliczne. Odpowiednio dobrana i naniesiona powłoka może też efektywnie zabezpieczać te części walca, które najczęściej ulegają zużyciu podczas procesu produkcji.