Zamiatarki drogowe od lat są maszynami specjalnego przeznaczenia, których wyposażenie zostało w pełni zaprojektowane właśnie po to, aby efektywnie sprzątać. W zależności od tego, jakiego typu jest teren, który trzeba oczyścić- taka zostaje tam wykorzystana zamiatarka. Do oczyszczania centrum miasta najczęściej wykorzystuje się kompaktowe modele niewielkich zamiatarek ulicznych, które są idealne do pracy na ograniczonej przestrzeni. Te modele zamiatarek zaczęto też produkować w wersji z napędem elektrycznym. Czy takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w praktyce?
W jaki sposób zmniejszać zanieczyszczenie powietrza?
Zamiatarki drogowe pracują na miejskich ulicach od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a przerwa w regularnym oczyszczaniu ulic może być spowodowana zimowymi opadami śniegu. Maszyny te wyjeżdżają na ulice miast późnym wieczorem bądź też w nocy tak, aby nie przyczyniać się do powstawania korków ulicznych. Warto jednak zauważyć, że maszyny te- chociaż nie mają dużych rozmiarów- pracują w przestrzeni miejskiej po 6-8 godzin każdego dnia. Dlatego też sprawdzając, jak wygląda sprzedaż zamiatarek i przyglądając się specyfice tych maszyn można zauważyć, że dość duży nacisk jest położony na to, aby wykazywały się niską emisyjnością zanieczyszczeń do atmosfery. Maszyny wyposażone w silniki spalinowe muszą więc spełniać określone normy.
Na stronie Terberg Matec Polska znajdziemy zamiatarki drogowe, które mają tylko i wyłącznie napęd elektryczny. Sprawdzając obecną sprzedaż zamiatarek można powiedzieć, że jest to napęd przyszłości, który sprawia, że maszyny te w żaden sposób nie wpływają negatywnie na środowisko i nie powodują jego zanieczyszczenia.
Jak wygląda praca na takiej zamiatarce?
Wydajny akumulator zapewnia takiej zamiatarce spory zasięg i moc na cały, 8- godzinny dzień pracy. W razie konieczności pojazd można doładować z każdego miejsca prosto z sieci. Potrzeba około 2-3 godzin ładowania do tego, aby móc znów wyruszyć taką zamiatarką w teren.
Najnowocześniejsze modele zamiatarek posiadają liczne udogodnienia dla samego operatora tych maszyn. Kabina operatora posiada wygodne fotele, ale i spore przeszklenia- także te umieszczone na podłodze kabiny w jej frontowej części. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator może na bieżąco kontrolować pracę zamiatarki, a także może sterować szczotkami zamiatającymi, które umieszczone są z przodu pojazdu. Standardem jest wydajne ogrzewanie, a także wyposażenie kabiny w klimatyzację.